Zaštita životne sredine
________________________________________________________________________________________________________________________________ . . . . . . . . . . . .

Zaštita životne sredine

Voda kao faktor sredine ima veliki značaj za ljude, ekosisteme, za planet kao celinu. Ona je osnov života i sredina u kojoj počinje život.

Današnje vreme tehnološkog razvoja donosi i svoje probleme, prva žrtva takvog progresa je ekologija. Zagađenost vode, vazduha, zemlje rezultiralo je sa promenom klime, globalnim zagrevanjem, izumiranjem pojedinih biljih i životinjskih vrsta.

Voda pokriva površinu planete Zemlje sa oko 70%, a od toga samo je samo 2,5 % sveža, neslana voda. Sveža voda je zarobljena u snegu i ledu oko 70% dok na podzemne vode opada oko 30%.

Od celokupno dostupne sveže vode samo 1% je voda za piće. Potreba ljudi za pijaćom vodom povećaće se za 40% narednih 10 godina. 

Iz svega navedenog dolazi zaključak da koliko mi sami budemo čuvali svoju životnu okolinu, toliko će i ona nama pružiti one resurse nepohodne za život.

Z3

Z4

Svetski dan voda obeležava se svake godine 22. marta. Obeležavanjem ovog dana Ujedinjene Nacije žele podsetiti na važnost zaštite vode i nedostatke vode za piće u mnogim zemljama sveta, gde oko milijardu ljudi nema pristup pitkoj vodi.

Z5

Z6

Šta činiti

Štedimo je i čuvajmo je svaki dan, na svakom mestu u svakoj prilici. Za nas, za naša buduća pokoljenja. Ono što nama izleda nebitno i premalo danas, nekome će značiti puno u budućnosti. Koliko poštujes prirodu najmanje toliko će ona ispoštovati tebe. Zato, čuvajmo vodu.

Z11

Z12

Z9

Z10